Kripto Para

Ukraynalı STK’lar, sınır gerilimleri arasında ‘kitle fonlaması’nda 570 bin dolar değerinde kripto alıyor

Moskova ve Kiev arasındaki gerilim, Rus kuvvetlerinin yaklaşık %70’inin tam ölçekli bir işgal için hazır olması nedeniyle kaynama noktasına ulaştı. Bununla birlikte, mazlumların kollarında Rusya ile yaklaşmakta olan çatışmayı “kitle fonu” için başka bir as var.

Merhaba Bitcoin

Ekonomi veya silahlanma açısından Rusya’ya kıyasla çok daha küçük olan Ukrayna, destek için kripto para birimine yöneldi. Blockchain analitik şirketi Elliptic tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ukraynalı sivil toplum kuruluşları (STK’lar) Bitcoin bağışlarında keskin bir artış gördü.

Ukrayna STK’larına ve gönüllü gruplarına yapılan bağışlar birkaç yüz bin doları buldu. Esas olarak, son on yılda askerler, silahlar ve tıbbi malzemeler için mali destek sağlamak için. Aşağıdaki grafik, 2021’de %900’ün üzerinde bir artışı vurgulamaktadır.

Kaynak: Eliptik

Rapora göre,

“Elliptic, bu gönüllü gruplar ve STK’lar tarafından kullanılan ve çoğu geçen yıl boyunca toplam 570.000 doların biraz üzerinde fon alan birkaç kripto para cüzdanı belirledi.”

Bitcoin, uluslararası bağışçıların gruplara yapılan ödemeleri engelleyebilecek finansal kurumları atlamasına izin veren önemli bir alternatif finansman yöntemi olarak ortaya çıktı. Bu kulüp / grup şunları içerir: Canlı Geri Dön, Ukrayna Siber İttifakı ve Belarus Siber Partizanları

Aktivistler bağışlanan kriptoyu çok sayıda amaç için kullandılar. Ukrayna ordusunu askeri teçhizat, tıbbi malzeme ve insansız hava araçlarıyla donatmak gibi. Ardından, Rus paralı askerlerini veya casuslarını tanımlamak için kullanılacak bir yüz tanıma uygulamasının geliştirilmesine fon sağlandı.

Geçen yıl, Ukrayna Siber İttifakı tek başına 100.000 dolara yakın para aldı. Bitcoin, Litecoin, Ethereumve sabit paralar. Bununla birlikte, kripto ile ilgili bağışlar hala küçük bir kısmı oluşturuyordu. Fonların çoğu, geleneksel ödeme sistemleri aracılığıyla fiat para birimleriydi.

Yine de teşekkür ederim

Cryptocurrency, yıllar içinde sağlam ve giderek daha popüler bir alternatif olduğunu kanıtladı. Elliptic’in baş bilim adamı Tom Robinson birkaç avantaj ortaya koydu. O şu görüşte:

“Kripto para birimi, ulusal sınırlara saygı duymadığı ve sansüre karşı dayanıklı olduğu için özellikle uluslararası bağış toplamaya uygundur. Örneğin yaptırımlara yanıt olarak işlemleri engelleyebilecek merkezi bir otorite yok” dedi.

Genel olarak, Ukrayna’nın dijital varlıklarla açık / kapalı bir ilişkisi var. Bununla birlikte, burada kripto para biriminin taban düzeyinde benimsenmesi manşet yaratmaya devam etti. Chainalysis raporuna göre Ukrayna, Doğu Avrupa bölgesinde 1. sırada yer aldı. Ayrıca, kripto para birimiyle ödemeyi yasallaştıran bir yasa tasarısı yürürlükteydi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu