Akademi

Yeni Kariyer Uyarısı; NFT Fotoğrafçısı

Bir kariyer değişikliği ile ilgileniyor musunuz veya fotoğrafçılık tutkunuzu bir sonraki seviyeye mi taşımak istiyorsunuz? NFT fotoğrafçısı olarak bir kariyere ne dersiniz?

Metaverse, kullanıcıların dijital metalar oluşturmasına ve bunlarla işlem yapmasına izin veren dijital bir dünyadır. Hızlı bir hızla popülerliğe yükselen böyle bir dijital emtia, değiştirilemez tokenlerdir (NFT’ler). NFT’ler, blok zincirinde satın alınan ve satılan benzersiz dijital varlıklardır. NFT’ler dijital sanat dünyasına ulaştı ve bu nedenle bugün en popüler NFT’ler, gerçek hayattaki sanatçılar tarafından oluşturulan dijital sanatın JPEG’leridir.
Bu, dijital sanat NFT’lerinin açık artırmayla satıldığı metaverse sanat galerilerinin yaratılmasına yol açtı. Örneğin Cryptovoxels, metaverse üzerinde çok sayıda sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Kullanıcılar mağaza satın alarak kendi sanat galerilerini oluşturabilirler. NFT’lerin meta veri tabanına dahil edilmesiyle, dijital sanat artık sanal müzayedelerde sergilenmekte ve sanatçılar için birçok heyecan verici fırsat yaratmaktadır.
Uzun süredir fotoğrafçılar, fotoğraflarını ShutterStock ve Unsplash gibi web sitelerinde stok görüntü olarak satarak para kazanabiliyorlardı. Bu ya da dergiler, takvim sayıları ve kitap kapakları, fotoğrafçıların geçimini sağlamanın bir yolu olmuştur. Ancak, fotoğrafçılar artık NFT fotoğrafçılığı sayesinde farklı bir gelir buharına sahip olabilir.

Fotoğrafçılar, parçalarını NFT olarak koyabilir ve sanal metaverse müzayedelerinde satabilir. NFT olarak fotoğraflar, fotoğrafçılık alanında insanlar için birçok fırsat ve iş yaratacaktır. Ve dijital sanatın daha önce çok başarılı bir şekilde yaptığı gibi, bu mantıksız bir kavram değil.

Örneğin, 17 Şubat’ta Christie’s, dijital sanatı müzayede yapan ilk büyük sanat evi olacağını duyurdu. Sanat eseri, Beeple mahlasını kullanan ve NFT’ler şeklinde milyonlarca sanat eseri satan bir sanatçı tarafından İlk 5000 Gün olarak bilinir.

Benzer şekilde, fotoğrafçılar parçalarını basabilir ve bunları NFT’ler olarak blok zincirine koyabilir. Dijital sanatın metaverse’deki başarısı göz önüne alındığında, NFT fotoğrafçılığının fotoğrafçılara birçok başarı kapısı açması muhtemeldir. Metaverse fotoğraf müzayedeleri, fotoğrafçıya milyonlarca dolar kazandırabilecek gerçek hayattaki fotoğraf galerileri gibi hareket edecek.

Bir NFT sanatçısı gibi bir NFT fotoğrafçısı, özellikle fotoğrafları basmak ve onları NFT’ler olarak blok zincirine koymak için tıklayan ve ardından fotoğraflar üzerinde çalışan kişidir. Bir NFT fotoğrafçısı ya bireysel olarak çalışabilir, bağımsız parçalar satabilir ya da dijital bir müzayede için parçalarını sergileyecek olan metaverse üzerinde bir sanat galerisi ile çalışabilir.

Justin Aversano’nun dünya çapında çekilmiş 100 farklı ikiz setinin fotoğrafını içeren bir Ethereum NFT fotoğraf serisi olan Twin Flames, oldukça rağbet görüyor. Christie’nin New York’taki “Fotoğraflar” adlı sergisinde yer aldı. Twin Flames NFT’ler, popüler NFT koleksiyoncuları Snoop Dogg ve Gary Vee’ye aittir ve bir tanesi o sırada 1,9 milyon dolar değerinde 506 ETH’ye satılmıştır. Şu anda koleksiyonun OpenSea’de taban fiyatı 90 ETH’dir.
Bitcoin blok zincirinde yaklaşmakta olan bir NFT fotoğraf pazarı olan FocusMarket, sanal dünyada organize bir fotoğraf pazarı oluşturan ilk şirketler arasında yer alıyor. Yalnızca 2021’de Web2 fotoğraf pazarının 150 Milyar Dolar getirdiği kaydedildi. Bu değer, fotoğrafın sanal dünyada sahip olabileceği potansiyelin bir göstergesidir.
2021’de, süper model Emily Ratajkowski’nin bir fotoğrafı Christie’s müzayedesinde 175.000 dolara satıldı. Fotoğrafın kendisinin o kadar değerli olmadığını unutmayın. Daha ziyade insanların paralarını koydukları fotoğrafın makbuzu. Bir NFT fotoğrafçısı olduğunuzda, resimleriniz halka açık olacak ve bunları satıldıktan sonra bile istediğiniz yere kendiniz gönderebilirsiniz. Bu, fotoğrafçılara kendi çalışmalarında daha fazla özgürlük veriyor ve fotoğraflardan kar elde etmenin harika bir yolu olduğunu kanıtlıyor.

NFT fotoğrafçılığı, oradaki fotoğrafçılar için altın bir fırsattır. Milyonlarca dolarlık NFT dünyasının şimdiye kadar keşfedilmemiş bir bölgesi olarak, içine girmek nispeten daha kolay ve alan yoğunlaştığında önümüzdeki yıllarda kesinlikle değeri artacaktır. NFT fotoğrafçılığındaki fırsatlar heyecan verici ve hızla gelişiyor ve bir fotoğrafçıysanız bu harika fırsatı kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu