Kripto Para

Yükselen Türk Lirası / stablecoin ticareti ‘reel ekonomik aktiviteyi’ etkileyebilir mi?

Tüm dünyada, COVID-19 ve jeopolitik gerilimler, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde kripto benimseme oranını artırdı. Amerika veya Batı Avrupa’daki bir kripto yatırımcısı, bu değişikliklerin kendilerini etkileyeceğini düşünmese de, BIS’in üç aylık incelemesi, gelişmekte olan ekonomilerdeki “kriptolaştırmanın” herkesi etkileme potansiyeline sahip olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Çok kararlı değil hissetmek

Fiat-kripto ticaretlerinden çıkan kriptoya bakma eğilimi olsa da, stabilcoin ticareti için borsalarda en çok hangi ülkelerin fiatlarının temsil edildiğini de incelememiz gerekiyor. Özellikle BIS’ incelemesinde Türk lirası ve Brezilya reali dikkat çekti.

BIS’in üç aylık incelemesinde belirtilen,

Özellikle Türk Lirası’nın Ocak’taki %0,3’ten Nisan 2020’de %11’e yükseldi. TL’nin 2021’de daha da değer kaybetmesi nedeniyle Temmuz’da %11 olan payı Aralık 2021’de %26’ya yükseldi. küresel döviz piyasalarında ağırlık (% 0,5). ”

Ancak soru şu ki, bunun ABD doları ile ticaret yapanlarla ne ilgisi var? Pekala, çok. USD, işlemlere ve stablecoin ticaretine hakim olurken, Türk lirası artık daha büyük bir paya sahip. Bu, liradaki düşüşün artık sadece küresel itibari paraya dayalı ekonomiye değil, aynı zamanda kripto ekonomisine de dalgalanmalar gönderme potansiyeline sahip olduğu anlamına geliyor.

Kaynak: BIS Üç Aylık İnceleme

BIS’ incelemesi anlatıldı,

“Ayrıca, bazı kripto varlıklar bir ödeme aracı olarak geniş çapta benimsenirse, bu varlıklarla ilgili sorunlar – sabit paralardaki kesintiler veya riskli kripto varlık fiyatlarındaki çöküşler gibi – ödeme sistemlerine yayılabilir ve gerçek ekonomik faaliyeti olumsuz etkileyebilir.”

Birlikte yükselmek, birlikte düşmek?

Şimdi dünya ekonomisinin eşiğinde başka bir kriz var: Rusya-Ukrayna savaşı. Her iki ülkenin para birimleri de değer kaybederken Chainalysis, Rus Rublesi ve Ukrayna Grivnası ile bağlantılı ticaret çiftlerinde bir artış bildirdi. Her iki para birimi için işlem çiftlerinin günlük işlem hacimleri her biri 8 kattan fazla arttı.

zincir analizi önerildi bu, tüccarlar tarafından düşen para birimlerinden kaynaklanan kayıpları en aza indirmek için bir strateji olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu